A Hirsch-indexről

Mit is jelent a Hirsch-index?

A Hirsch-index vagy a h-index a tudománymetria, azaz a tudományos teljesítmény mérésének egyik eszköze. Az index alapja a publikációk és az azokra érkező hivatkozások száma.

A Hirsch-index az idézettség egyszerű mérését szolgálja, definíció szerint:

„Egy kutató indexe h, ha pontosan h darab olyan cikke van, amely legalább h idézettséget kapott.”

Azaz, ha a kutató egy olyan publikációval rendelkezik, amely legalább egy idézettel rendelkezik, akkor Hirsch indexe: 1. Ugyanakkor, ha huszonegy olyan publikációja van, amelyekre külön-külön legalább huszonegy hivatkozás történt, ebben az esetben Hirsch indexe: 21.

Hogyan számoljuk a Hirsch-indexet?

Ha sorba állítjuk a publikációkat, első helyen a legtöbb idézettséget kapott közlemény szerepel, a sorrend az idézetek csökkenő számában folytatódik. A Hirsch-index azon publikáció sorszáma, melynek az idézői legalább annyian vannak, mint a sorszám.

Hirsch-index számítása az MTMT-ben

A szerző MTMT-s Hirsch-indexének számítását az Összefoglaló táblázatban tudja legegyszerűbben követni, ellenőrizni. A Hirsch-index generálásakor az MTMT azokat a publikációkat veszi figyelembe, amelyek az „Összes tudományos közlemény” soron jelennek meg. Minden további publikáció idézettsége nem képezi a számítás alapját (Oktatási mű, Oltalmi formák, Alkotás, Ismeretterjesztő művek, Közérdekű vagy nem besorolt jellegű mű, További közlemények, Egyéb szerzőségű mű). További szűkítést jelent, hogy az idézettségi adatok közül a Disszertáció típusú és az Egyéb típusú idézések sem képzik a számítás alapját. Azon közlemények idézettségét sem számítják be, ahol a szerző szerkesztő minőségben szerepel, azaz szerkesztőként nem részesedik a könyv idézéséből.

Miért van az, hogy az a folyóiratot, amelyben megjelent a publikáció, nem lektoráltként számítják?

Amennyiben a lektoráltság csak egy adott időszakra vonatkozik, vagyis ha a folyóirat MTMT-s adatlapján a lektoráltság kezdete vagy vége mezők valamelyike tartalmaz adatot, akkor a táblázatokban is érvényesítik azt. Így ha a cikk megjelenési évében a folyóirat nem volt lektorálva, akkor a cikket - a folyóirat lektorált jelzése ellenére - nem lektoráltként tüntetik fel az értékelő táblázatokban. A folyóirat nem lektorált beállítással rendelkezik az MTMT-ben a folyóirat lektoráltáságára vonatkozóan még nincsenek információk megadva az MTMT-ben.

A Hirsch-index elérése az MTMT-ben

Az MTMT csak az adatbázisban szereplő adatok alapján számol, illetve további kritériumokat is érvényesít. A Hirsch-indexet az MTMT-ben több helyen is el lehet érni a nyilvános szerzői profilon,

ahol az xxx helyére a saját MTMT azonosítót kell behelyettesíteni. A szerzői adatlapon a Táblázatok / Összefoglaló táblázat gombra kattintva érhető el a szerző Hirsch-indexe, megkülönböztetve a független és függő idézeteket. Függő idézetnek hívjuk azt, ha olyan tanulmány hivatkozik a szerzőre, amelyben szerzőként szerepel.

Az egyes szakterületek, illetve az MTA egyes osztályai különböző szempontok szerint számítják a Hirsch-indexet, ezt az adott osztály tájékoztatóiban lehet megismerni.